Güncel Haberler

Bitki çaylarındaki gizli tehlike! Uzmanlar uyardıÖzer’e göre zerdeçalın bağışıklık sistemini güçlendirdiğinin yanı sıra kansere karşı da faydaları bulunuyor.

Zerdeçal safranın akışını zorlaştırabilir. Safra taşı olanlar zerdeçal kullanmamalıdır. Ayrıca 1 tatlı kaşığından fazla zerdeçal tüketmemelisiniz.

Kan sulandırıcı ilaç kullananlar zencefil kullanırken dikkatli olmalıdır. “Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin çok fazla zencefil çayı içmesi durumunda kanın sulanmasını artıran zencefil tehlikeli olabilir” dedi.

Yeşil çayın pek çok faydasını biliyoruz, özellikle kadınlar yeşil çayı diyet yaparken kullanıyor.

Yeşil çay K vitamini açısından çok zengindir ancak felce neden olabilir. “Bol miktarda K vitamini içeren yeşil çay, K vitamini sayesinde kanı koyulaştırır.

Yeşil çay, kan sulandırıcı ilaç kullananlarda pıhtılaşmaya neden olabilir. Bu pıhtılaşma sayesinde yeşil çay felçlere neden olabilir. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin yeşil çay kullanmaması gerekmektedir.

Adaçayı ve kekik çayına dikkat edin
Sakinleştirici kullananlar adaçayı dikkatli kullanmalı, tansiyon ilacı kullananlar ise kekik çayını dikkatli kullanmalıdır.

Tansiyon düşürücü etkisi olan kekik çayını tansiyon ilaçlarıyla birlikte içen kişinin tansiyonu daha da düşer. Sakinleştirici kullananlar adaçayı ile birlikte içerse ilacın etkisi artacaktır.

Adaçayı çayı özellikle hamile kadınlara önerilmez çünkü düşük yapmaya neden olabilir.

Ekinezya çayı karaciğer tarafından atıldığı için doğum kontrol ilacı kullananlarda ve kolesterolde yan etkilere neden olur. “Daha az kullanmakta fayda var.” “diye özür dileyerek ilan etti.

FAZLA BİTKİ TÜKETİMİNİN ZARARLARI

KAFEİN İÇERİĞİ: Bazı bitki çayları, özellikle yeşil çay ve siyah çay gibi çeşitleri kafein içerebilir. Aşırı kafein tüketimi uyku sorunlarına, sinirliliğe, huzursuzluğa ve kalp çarpıntısına yol açabilir.

MİNERAL EKSİKLİĞİ: Bazı bitki çayları minerallerin vücutta emilimini engelleyebilir. Özellikle demir, çinko ve kalsiyumun emilimini etkileyebilir. Bu durum uzun süreli aşırı tüketimle birlikte mineral eksikliğine yol açabilir.

HAMİLELİK VE EMZİRMEDE RİSKLER: Bazı bitki çayları rahim kasılmalarını tetikleyebileceğinden hamilelik ve emzirme döneminde tüketilmemelidir. Örneğin adaçayı çayı gibi bazı çaylar hamilelikte önerilmez.

İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ: Bazı bitki çayları, özellikle fazla miktarda tüketildiğinde reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir ve ilaçların etkilerini artırabilir veya azaltabilir. Bu sağlık sorunlarına yol açabilir.

ALERJİK REAKSİYONLAR: Bazı kişilerde bazı bitki çaylarına karşı alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu reaksiyonlar hafif deri döküntülerinden şiddetli anafilaksiye kadar değişebilir.

MİDE SORUNLARI: Bitki çaylarının aşırı tüketimi mide rahatsızlığı, şişkinlik, mide krampları ve ishale neden olabilir.

ZEHİRLİ BİTKİLER: Doğal olarak yetişen bazı bitkilerden elde edilen çay içilemez ve zehirli olabilir. Yanlışlıkla hasat edilen veya tespit edilen bitkilerden çay içerseniz ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirsiniz.

BAĞIMLILIK: Kafeinli bitki çayları düzenli tüketildiği takdirde bağımlılığa yol açabilir, bu da çaydan çekilme sürecinde baş ağrısı, sinirlilik ve diğer semptomlara neden olabilir.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking