Güncel Haberler

“Beyaz istiridye boyası” yazın aşırı sıcaklarda klimalara ucuz bir alternatif olabilir mi?

Fransa’da bir şirket atık istiridye kabuklarından yapılan boyayla, ev ve iş yerlerini 7 dereceye kadar serin tutuyor. Boyanın ömrü yaklaşık 20 yıl sürüyor ve sıcak iklimlere sahip bölgelerde klimalara ucuz ve sürdürülebilir bir alternatif sunuyor.

Fransa’da bir şirket atık istiridye kabuklarından elde ettiği beyaz renkli bir boyayla ev ve iş yerlerini serin tutan bir ürün icat etti. Tamamıyla sürdürülebilir ve doğal içerikle oluşturulan boya binaları 7 dereceye kadar serin tutabiliyor.

REKLAM

Cool Roof France (CRF) adlı start-up bir şirket her sene Fransa’da 130 bin ton atık maddeye neden olan istiridye kabuklarını kullanarak geri dönüşüm ve sürdürülebilir ekonomiye ilişkin önemli bir buluşa imza attı.

Son yıllarda Avrupa’da özellikle yaz aylarında etkili olan aşırı sıcak hava ve kuraklık, birçok firmayı elektrikle çalışan klimalara alternatif niteliğinde kullanılabilecek ürünlerin tasarımına yöneltti.

Cool Roof France’nın kullandığı teknoloji aslında eski geleneksel bir yönteme dayanıyor: Evlerin çatısını beyaza boyamak. Ancak firma bu eski yönteme, istiridye kabuğu gibi doğal bir ürünü adapte etmiş.

Şirketin tepe yöneticisi (CEO) Julien Martin Cocher, icatları hakkında “Bu yöntem oldukça eski, biz sadece bunu teknik yönüyle geliştirdik ve bu da oldukça yenilikçi bir yaklaşım” diyor.

Peki ama çatıları beyaza boyamak gerçekten de binaları serin tutuyor mu?

Badanada kullanılan kireç yerine istiridye kabuğu

CRF firması binaların içindeki ortam sıcaklığını sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir şekilde azaltmayı hedefliyor. Bunu yaparken de sürdürülebilir ve doğal malzemeler kullanıyor.

Geleneksel beyaz boya kireç, solvent (çözücü madde) ve sudan oluşuyor. Fransa’da her yıl 130 bin tondan fazla istiridye kabuğu çöpe atılıyor. CRF bu atıklardan birkaç ton alarak geleneksel badanadaki doğal kireç yerine kabuğun kalsiyumdan yapılmış dış kısmını kullanıyor.

Şirketin CEO’su Cocher geliştirdikleri yeni doğal boyadan bahsederek “Öncelikle Fransa’nın batı kesiminde kolaylıkla bulabileceğimiz doğal atık bir madde araştırdık. Bu elbette ki istiridye kabuğu oldu. Kireç yerine de istiridye kabuklarında bulunan kalsiyumlu beyaz kısmı kullandık ve bunun işe yaradığını gördük.” diyor.

Bilim insanlarının yakın bir zamanda yaptığı araştırmaya göre, istiridye kabuğunun kalsiyumlu beyaz kısmı geliştirilen boyanın performansını en üst düzeye çıkarıyor ve onu daha dayanıklı hale getiriyor.

6-7 derece daha serin olan binalarda klima kullanımı yüzde 50’ye kadar düşüyor

CRF’nin istiridye ile desteklenmiş, ısı yansıtıcı çatı boyası üç kat halinde uygulanıyor. İlk iki katman sayesinde bu boyanın ömrü 20 yıla kadar çıkabiliyor.

Üçüncü katman ise güneş ışınlarını yüzde 90 oranında yansıtıyor. Bu sayede söz konusu badanayla kaplı bina 6-7 santigrat derece daha serin oluyor.

REKLAM

“Genellikle şirketler klima kullanıyor. Ancak bu özel beyaz boya sayesinde binanın içi serinleyeceği için klima kullanımı devam etse de büyük oranda azalacak. Bu da daha az enerji tüketimi anlamına geliyor. Eksi 6-7, klima kullanımını yüzde 30 ila 50 oranında azaltıyor. Bu büyük bir oran.”

“2050’de dünya genelindeki klima sayısı 5 milyarı geçecek”

Cool Roof France firması daha şimdiden kendi ülkeleri Fransa’da birçok hastane, iş yeri ve farklı mağazalarda boya işlemi gerçekleştirmiş. Şirket, kamu kuruluşları ve polisle yakın temasta. Zira eğitimli polis köpeklerinin beslendiği bir barınak binasının bu teknolojiyle boyanması gündemde. Hedef, bu barınağı en az 10 dereceye kadar serin tutmak.

Geçtiğimiz sene Avrupa’da bazı okullar aşırı sıcaklar nedeniyle kapılarını kapatınca, öğrenciler fiziksel olarak okul binalarına gidemedi ve uzaktan eğitime yöneldi.

Şirketin CEO’su Cocher, “Bir daha bu tarz durumlar yaşamamalıyız.” diyor ve ekliyor: “Dünyada yaklaşık 1 milyar klima bulunuyor. 2050 yılında bu sayının 5 milyara çıkmasını öngörüyoruz. Klimalar binaların içini soğutur ancak dışarısını ısıtır. Bu da çok sürdürülebilir bir durum değil ve atmosfere oldukça zararlı.”

“Binaların çatısını beyaza boyamak çok akıllıca bir çözüm ve uygulaması da oldukça kolay.”

REKLAM

CRF karının yüzde 10’unu sıcak bölgelerde yaşayanlara bağışlıyor

CRF firması, beyaz boya uyguladığı her binanın serinlik durumunu  sürekli takip ve kontrol ediyor. Firma karının yüzde 10’unu, çok sıcak bölgelerde hayatlarını sürdüren insanlara yardım etmek için bağışta bulunuyor.

“Geçen sene Senegal’de, okul, hastane ve bireylere ait evlerde, 30 bin metre kareden fazla çatı alanında ücretsiz olarak boya-badana yaptık. İnsanlara yardım etmek bizim şirketimizin genlerinde var.”

“Dünyada birçok insan aşırı sıcak havalardan dolayı zor günler geçiriyor. Bu teknolojiyi daha da ilerletmek istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking