Güncel Haberler

Güvenlik Toplantısı: Irak ve Suriye’de terör kurutuluncaya kadar devam edilecek

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’ta hayatını kaybeden asker sayısının 9’a yükseldiğini duyurdu.

REKLAM

Milli Savunma Bakanlığı’nın Kuzey Irak’ta 9 askerin şehit olduğunu açıklamasının ardından İstanbul Dolmabahçe çalışma ofisinde güvenlik toplantısı düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantıya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı İbrahim Kalın katıldı. . Fahrettin Altun ile Cumhurbaşkanı Dışişleri ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Toplantının ardından İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • “Güvenlik toplantısında, dün Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit operasyon bölgesinde gerçekleştirilen tehlikeli terör saldırısı ile terörle mücadele kapsamında alınan ve alınacak tedbirler ele alındı.”

  • Hain saldırının ardından başlatılan operasyonlarda Irak’ın kuzeyinde 36, Suriye’nin kuzeyinde 9 olmak üzere toplam 45 terörist etkisiz hale getirildi.

  • Son terörist etkisiz hale getirilinceye, Irak ve Suriye’deki terör bataklıkları tamamen kurutulana kadar mücadelemiz devam edecek.”

  • “Türkiye, güney sınırlarında hiçbir bahane ve gerekçeyle ‘terörizm’ kurulmasına kesinlikle izin vermeyecektir.”

  • “Türkiye Yüzyılı hedefimizi sekteye uğratmak için kurulan tuzaklarda rol oynayanları da, bu hedefin saflarını tutanları da hayal kırıklığına uğratmaya kararlıyız.”

Toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile terörle mücadeleye ilişkin telefonda görüştü.

MSB: Irak’ta 9 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak’ta hayatını kaybeden asker sayısının 9’a yükseldiğini duyurdu.

Milli Savunma Bakanlığı, 12 Ocak’ta Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada 5 askerin şehit olduğunu, 3’ü ağır 8 askerin de yaralandığını duyurdu.

Gece boyunca 4 açıklama yapan Bakanlık, önce 5 şehit, ardından bir asker duyurdu; Nihayet yarım saat içinde üç askerin daha şehit olması üzerine ayın 9’unda açıklama yapıldı.

Asker kaybının ardından CHP’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı’nın Pençe Kilit Harekatı bölgesinde 9 askerin şehit olduğunu açıklamasının ardından CHP Merkez Yürütme Kurulu olağanüstü toplanarak açıklama yaptı.

CHP’nin MYK sonrası yayınladığı açıklamada şu sorular soruldu:

-20 aydır devam eden Pençe-Kilit Harekatı’nın siyasi ve askeri hedefleri ve bu hedeflere ulaşma durumu nedir?

Bölgedeki terör faaliyetlerine ilişkin bilgi sağlamada herhangi bir eksiklik var mı?

-Üslerin mevsim koşullarına karşı yeterli koruma ve gerekli tahkimatlara sahip olmaması nedeniyle terör saldırılarının önlenmesi imkansız mı?

-Mevsim şartları nedeniyle insansız hava araçlarının uçamadığı durumlarda gözetleme açıklarının giderilmesine yönelik ek tedbirler alındı ​​mı?

-Termal kameralar vb. temel alanlardandır. Sürveyans sistemleri nicelik ve nitelik bakımından yeterli mi? Yetersizse neden hızla düzeltilmiyor?

-Özellikle “altın saat” olarak adlandırılan dönemde sağlık desteği ve tıbbi müdahale için imkan ve kapasiteler yeterli mi? Bu zayıflıkta askeri sağlık sisteminin kaldırılmasının rolü nedir?

– Bayrağımıza sarılı şehit cenazeleri ülkemizin dört bir yanında yapılıyor ve görünen o ki iktidar Mehmetçiğimizin can güvenliğini tam olarak garanti edemiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking