Güncel Haberler

Espresso nedir? Espressonun içinde ne kadar kafein var? Günlük ne kadar kahve tüketilmeli? – Son Dakika Yaşam Haberleri

Günümüzde espresso tüketimi hızla arttı ve birçok yaratıcı kahve karışımının temelini oluşturuyor. Her zaman popüler olan espresso, hızlı bir enerji artışı için sıklıkla kullanılan bir seçimdir. Kuyu, Espresso nedir? Espressoda ne kadar kafein var? Her gün ne kadar kahve tüketmelisiniz? Detaylar burada…

ESPRESSO NEDİR?

Espresso, ince öğütülmüş kahvenin yüksek basınçta demlenmesiyle elde edilen oldukça konsantre bir kahvedir. Bu demleme işleminde standart bir fincan kahve için kullanılan çekirdeklerin aynısı kullanılır, ancak bunlar daha ince öğütülür ve basınç altında demlenir. Espresso'nun ayırt edici unsurlarından biri de kahvenin üstündeki kremsi tabaka olan “krema”dır.

ESPRESSO'DA NE KADAR KAFEİN VAR?

Ortalama bir shot espresso 63 miligram kafein içerir. Ancak bazı kahve şirketleri daha güçlü espressolar üretiyor.

BİR FİNCAN KAHVE VE ESPRESSODA NE KADAR KAFEİN VAR?

Bir fincan kafeinsiz kahvenin bile belli miktarda kafein içerdiğini unutmayın. Bir fincan kafeinsiz kahvede 2 miligram kafein bulunurken, bir shot espressoda 63 miligram kafein bulunur.

NE KADAR KAFEİN ALMALIYIM?

Ortalama bir kişinin günde 400 miligramdan fazla kafein tüketmemesi tavsiye edilir. Bu nedenle çoğu insan için bir veya iki shot espresso günlük limitiniz dahilinde olmalıdır. Tabii ki, birden fazla bardak yeşil çay (fincan başına 30 ila 50 miligram), Diyet Kola (12 onsluk kutu başına 46 miligram) veya çok fazla çikolata (ons başına 12 miligram bitter çikolata) ile yetinmiyorsanız. Her insanın kafeine karşı farklı bir hassasiyeti olduğunu, dolayısıyla kişisel limitinizin daha düşük olabileceğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking