Güncel Haberler

28’incisi yapılan COP iklim zirvelerinde neler konuşuluyor? Zirve gerçekten gerekli mi?

Dünya liderleri 28. Dubai Zirvesi’ne neden katılıyor ve zirvede neler tartışılacak?

REKLAM

BM iklim zirveleri pek çok kişi tarafından bilinmezken, zirvelerden haberdar olanlar için gerekliliği hala soru işareti.

Peki dünya liderleri 28. Dubai Zirvesi’ne neden katılıyor ve zirvede neler konuşuluyor?

Taraflar Konferansı adı verilen müzakereler yaklaşık iki hafta sürüyor. Delegeler “NDC”, “1,5 derece” ve “kayıp ve hasar” gibi sıradan insanlar tarafından pek anlaşılmayan terimler kullanıyor. Zirvede alınan nihai kararlar bağlayıcı değildir. Yani ülkeler bir konuda anlaşsalar bile onları bu karara saygı duymaya zorlayacak bir mekanizma yok.

Etkinliğe katılmak için on binlerce insanın seyahat etmesi, birçok sera gazı emisyonuna neden oluyor ve konferansın amacına aykırı olduğu yönünde eleştirilere yol açıyor.

Amaç ne?

Çoğu iklim gözlemcisi de bazen bu soruyu soruyor ve mevcut süreçte büyük reformların gerekli olup olmadığı konusunda büyüyen bir tartışma var. Ancak uzun vadede, ilerlemenin dramatik değişimden ziyade yavaş dönüşümden geleceği varsayıldığında, görüşmelerin faydalı olmasının birçok nedeni var.

Mahalle baskısı uygulanıyor

NDC’ler olarak adlandırılan “ulusal olarak belirlenmiş katkıların” geliştirilmesi için halka açık bir forumda uyum sağlama çabası COP’un önemli bir parçasıdır.

Bunlar, ülkelerin iklim değişikliğini tetikleyen sera gazı emisyonlarına neden olan petrol, gaz ve kömür kullanımını azaltma planlarını şekillendiriyor ve aşırı hava olaylarının etkilerine nasıl uyum sağlamayı planladıklarını ana hatlarıyla çiziyor.

Planlar, tarafların tartışmasız bugüne kadarki en önemli konferansı olan 2015 Paris Anlaşması’nın tüm imzacıları tarafından talep ediliyor. Kamuya duyurulan planlar, etkilenen ülkelerdeki sektörlerin ve bireylerin görebileceği geniş hedefler belirlerken, diğer ülkelerin ve haber kuruluşlarının da bunları incelemesine olanak tanıyor. Ülkelerin planlarını güncellemeleri ve “bahislerini artırmaları” teşvik ediliyor ve bekleniyor, bu da uluslar üzerinde sözlerini tutmaları için bir düzeyde akran baskısı yaratıyor.

Açık hedefler belirlendi

Ülkelerin kendi başlarına hedef belirlemesi zordur. Paris Anlaşması, o zamandan beri iklim tartışmalarına yön veren tanımlayıcı bir hedef oluşturdu: Fosil yakıtların yakılmasından kaynaklanan emisyonların azaltılması, küresel ortalama sıcaklığın sanayi öncesi çağlardan bu yana 2 santigrat dereceyi ve ideal olarak 1,5 santigrat dereceyi aşmamasını sağlamak. derece. . Sıcaklıklar şu anda yaklaşık 1,2 santigrat derece artıyor.

İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava olayları artıp yoğunlaştıkça, iklim bilimcileri ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlamak için baskı yapıyor. 1.5 bugünlerde neredeyse her iklim değişikliği tartışmasının merkezinde yer alıyor.

Örneğin 1,5 göstergesi Biden yönetiminin iklim hedeflerinin merkezinde yer alıyor; Bunlar arasında, yeşil enerji geçişine milyarlarca dolar yatırım yapan, ABD tarihindeki en büyük iklim mevzuatı olan ABD Enflasyonu Azaltma Yasası da yer alıyor.

Birçok karar alırken referans noktası olarak da kullanılır. Petrol şirketleri petrol ve gaz üretimi için yeni sondaj projeleri başlatma planlarını açıkladığında politikacılar bu planları 1,5 hedefine ulaşamamakla eleştirebilirler. Bu, petrol şirketlerinin veya başka birinin verimsiz kararlar almasını mutlaka engellemez. Ancak sağlam bir referans çerçevesi sağlar.

Tartışmaların çerçevesi belli oldu

Bir şey hakkında nasıl konuşulacağına karar vermek, işleri halletmenin önemli bir parçası olabilir.

Geçen yıl Mısır’da düzenlenen COP27 iklim zirvesinde, zengin ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlamasına yardımcı olacak bir fona katkıda bulunmaları için tarihi bir anlaşma imzalandı. Onlarca yıldır çevre aktivistleri, fosil yakıtlarla sanayileşen zengin ulusların iklim değişikliğinden büyük ölçüde sorumlu olması ve gelişmekte olan ülkelerin sellere, sıcak hava dalgalarına, uzun süreli kuraklıklara ve diğer sorunlara dayanacak kaynaklara sahip olmaması nedeniyle bir “kayıp ve hasar” fonunun gerekli olduğunu savundu. Hangi ülkelerin en çok etkilendiğini tartışarak, ısınan bir dünyanın işaretleri.

Daha önceki COP zirvelerinde kayıp ve hasar tartışmaları hep arka planda kalmış, resmi gündeme dahi alınmamıştı. Geçen yıl konunun ve dolayısıyla kararın zirvenin odak noktası haline gelmesiyle bu durum değişti.

Daha genel olarak, emisyonların azaltılmasından rüzgar ve güneş gibi yeşil enerjilere geçişin bedelinin ödenmesine kadar, günümüzde pek çok iklim tartışması, zengin ülkelerin tarihsel olarak mevcut durumdan sorumlu olduğu ve dolayısıyla ahlaki olarak ödeme yükümlülüğüne sahip olduğu fikri etrafında dönüyor.

Yavaş ama emin adımlarla ilerleyin

Bağlayıcı kararlar veya anlaşmaları uygulama yolları olmadan, dramatik kararlara alışkın bir dünyada tartışmalar bazen nafile bir çaba gibi görünebilir.

Ancak 30’uncu yıl dönümüne yaklaşan zirvelerde elde edilen sonuçlar, ihtiyatlı iyimser başarılar olarak nitelendirilebilir. Örneğin, 10 yıl önceki sera gazı emisyonlarının seviyesi, dünyayı 2100 yılına kadar 4 santigrat dereceye varan bir ısınma yoluna soktu ve bilim insanları bunun yıkıcı aşırılıklar yaratacağını söylüyor.

REKLAM

Günümüzün modellerinde dünya 2 ila 2,5 santigrat derece ısınıyor. Ancak bu değer hâlâ 1,5 hedefinin oldukça üzerinde ve insanlar için tehdit oluşturuyor.

Ama genel olarak insanlık çok daha iyi bir yolda. Teknolojik gelişmeler, birçok ülkedeki çevre yasaları ve elektrikli araçlara geçiş gibi birçok faktör emisyon eğrisinin düşürülmesine katkıda bulunurken, Birleşmiş Milletler iklim müzakereleri şüphesiz merkezi bir rol oynadı.

Başka seçenek yok

Yukarıdaki nedenlerin hiçbiri zorlayıcı olmasa da gerçek şu ki dünyanın iklim değişikliğini kolektif olarak ele almasının başka yolu yok. İki kişinin bir konuda anlaşmaya varmasının zor olduğu bir dünyada 200 ülkenin bir araya gelmesi gerekiyor.

Taraflar Konferansı süreci, dünyadaki zengin ya da fakir, büyük ya da küçük her ulusa, iklim değişikliğinin kendilerini nasıl etkilediğini ve dünyanın buna nasıl yaklaşması gerektiğine inandıklarını tartışmak için masada bir sandalye veriyor. Aynı zamanda genç çevrecilerden yerli aktivistlere, bankacılara ve birçok endüstrinin liderlerine kadar hayatın her kesiminden insanların fikir alışverişinde bulunabileceği bir forum sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking