Güncel Haberler

Soğuk havalar bu ağrıları tetikliyor

Kronik ve tekrarlayan omurga sorunları insanların hayatını çekilmez hale getirebilir. İnsanların günlük yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bu sorunlar, özellikle soğuk dönemlerde (sonbahar ve kış) daha da artıyor.

Kronik bel, boyun ve sırt ağrılarının pek çok nedeni olabilir (disk aşınması, sinir sıkışması vb. gibi). Bu kronik ağrılar soğuk algınlığıyla tetiklenir ve herhangi bir sorun olmasa bile ağrı yeniden ortaya çıkmaya başlar. Bunun sonucunda kişiler kollara ve bacaklara yayılan hareket kısıtlılığı, sertlik, ağrı ve uyuşukluk yaşarlar.

Soğuk ortamlar çünkü sıcak ortamlarda omurga daha rahattır

Spazmları, gerginliği ve hareket kapasitesini sınırlayarak omurganın direncini azaltır. Sıcak ortamlarda kaslar gevşer ve dolayısıyla omurganın hareketleri kolaylaşır.

Op. Kerem Bıkmaz şunları söyledi: “Omurga sağlığını korumak için; fazla kilolardan kurtulun, sigaradan uzak durun, çok ağır yük kaldırmaktan kaçının, egzersiz yapmayı unutmayın, hareketsiz yaşam tarzından uzak durun, Kalmayın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmayın, soğuk havalarda rüzgarı arabanın camından dışarı üflemeyin.” “Bir nesne aldığınızda ellerinizi ona doğru uzatmayın ve yumuşak, alçak ve derin koltuklarda oturmayı tercih etmeyin” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking