Güncel Haberler

Bakan Fidan’dan ABD-İran çatışmasıyla ilgili dikkat çeken açıklama: Durum iyi değil, daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, A Haber özel yayınına konuk oldu. Türkiye’nin dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulunan Fidan, gündemi değerlendirdi ve soruları yanıtladı.

“RİSKİMİZ VAR”

ABD’nin İran destekli gruplara yönelik gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili soru üzerine Fidan, ABD’nin “ateşle oynadığını” vurgulayarak, “Ateşle oynadığınızda o ateş her an ateşe dönüşebilir. Olamayabilir. Kontrol altında. Bir riskle karşı karşıyayız. Bu kontrol edilemezlik sorunu bir sorundur.” “Bir tehdit olarak karşımızda duruyor.” dedi.

Türkiye’nin bölgesel ortaklar ve ABD ile sürekli diyalog halinde olduğunu belirten Fidan, şöyle konuştu: “Bölgesel bir yayılmadan kaçınmamız lazım. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

Bakan Fidan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım sürecine aşamalı bir yaklaşımla yaklaştı. Terörle ilgili endişeler ilk olarak Madrid’de dile getirildi. PKK-YPG FETÖ’ye destek vermeyeceğimizin sözünü verdik. Terörle mücadelenin yanı sıra yaptırımların kaldırılması da konuşuldu. Terörle mücadeleyi diplomasi yoluyla da ilerlettik.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 VE F-35 SATIŞI

İsveç yasası Parlamento tarafından kabul edildiğinde Kongre’ye bir mektup yazıldı. Amerikan yönetiminin Kongre ile onayı olmadan hiçbir satış yapılamaz. F-35’teki sorun hava savunma sistemi arayışımız sonucunda ortaya çıktı. Biz F-35’in müşterisi değil, üretim ortaklarından biriydik. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Maddi zararların telafisi için ciddi çalışmalar yapılıyor. S-400 kararından sonra Hisar sınıfı doktrinini uyguluyoruz. Hava savunmamızı sağlamalıyız.

Türkiye F35 PROGRAMINA DÖNECEK Mİ?

Neden? Ancak diğer yeteneklerimizden de vazgeçmiyoruz.

ABD-İRAN GERİLİMİ

Gazze savaşıyla birlikte bölgesel yayılma riskinden bahsetmiştik. Her iki taraf da belli bir aşamaya ulaşmak istemiyor. Ateşle oynuyorlar.

PUTİN’İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Ziyaretiyle bazı konuları konuşma fırsatı bulacağız. Başta enerji meselesi ve Suriye odaklı güvenlik konuları olmak üzere pek çok konu masada olacak. Rusya Gazze konusunda bize daha yakın bir konumda. Tahıl Koridoru da her zaman gündemimizde olan bir konu. Sayın Cumhurbaşkanımız tahıl koridoruna çok önem veriyor. Mekan ne olursa olsun terör operasyonları devam ediyor.

KYB’YE PKK DİNLE

KYB, Süleymaniye’de PKK ile işbirliği yapıyor. Bundan vazgeçmeleri gerekiyor. Böyle devam ederse daha ileri adımlar atmak zorunda kalacağız.

ANKARA-ŞAM HATTI’NDA SON DURUM

Rejimin Türkiye’ye yönelik hamleleri şart koşması yanlıştır. Terörle mücadele etmek istiyoruz. Suriye’den terör tehdidi gelmesini istemiyoruz ve Suriye’deki iç savaş nedeniyle mülteci olan kardeşlerimizin daha fazlasının bize gelmesini istemiyoruz. Suriye’nin Arap Birliği’ne katılmasıyla tutumları değişti.Bu içerik Cansu Akalp tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Helikopter kazasında şehit olan 2 pilotun naaşları Ankara'ya getirildi!Helikopter kazasında şehit olan 2 pilotun naaşları Ankara’ya getirildi!
İstanbul'da bir parti daha adayını açıkladı!İstanbul’da bir parti daha adayını açıkladı!
O şehrin sokakları kaotikti!  Polis müdahale ettiO şehrin sokakları kaotikti! Polis müdahale etti

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking