Güncel Haberler

Ukrayna, Genelkurmay Başkanını görevden alma planını ABD’ye iletti iddiası

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Genelkurmay Başkanı Zaluzhnyi, 500 bin kişinin askere çağrılmasını istedi ancak Cumhurbaşkanı Zelenskiy bu talebi reddetti.

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’in, Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhnyi’yi görevden almak istediğini ABD’ye bildirdiği iddia ediliyor. Washington yönetiminin bu karara ilişkin herhangi bir yorumda bulunmadığı kaydedildi.

Batı medyasında yayılan ve diplomatik kaynaklara dayandırılan iddialara göre Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, yeni asker alımı gibi konularda yaşanan anlaşmazlıkların ardından genelkurmay başkanını görevden almayı planladı.

Rus işgaline karşı savaşı yürüten komutan hakkındaki karar da Amerikan yönetimine iletildi. Ancak diplomatik kaynaklara dayandırılan raporda, Washington’un plan hakkında yorumda bulunmadığı ve Kiev’in egemenlik haklarına vurgu yapıldığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanı Zaluzhnyi, 500 bin kişinin askere çağrılmasını istedi ancak Cumhurbaşkanı Zelenskiy bu talebi reddetti.

Bu arada Cuma gecesi Ukrayna’nın güneydoğusunda siren sesleri duyuldu ve Rus insansız hava araçları Kryvi Rih, Kherson, Dnipro ve Odessa şehirlerine doğru ilerliyordu.

Kiev Independent gazetesi Kryvi Rih’deki saldırıyı bildirdi.

Bu arada Rus sosyal medyası, Rusya’nın Voronej bölgesinde çok sayıda patlamanın meydana geldiğini bildirdi.

Voronej bölgesindeki yetkililer, gece boyunca drone saldırısı gerçekleştiğini söyledi.

Vali Alexander Gusev, dronun düşürüldüğünü ve herhangi bir can kaybının yaşanmadığını söyledi.

Ukrayna medyası, Rusya’nın Güney Federal Bölgesi’ndeki en büyük petrol rafinerisi olan Volgograd’daki Lukoil rafinerisine şüpheli bir drone saldırısının videosunu paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking