Güncel Haberler

‘Paris’te heves, Moskova’da hayal kırıklığı, Kiev’de rahatlama’: Polonya Başbakanı Tusk

Fransa genel seçimlerinin ikinci turunda sol ittifakın sürpriz zaferinin ardından Polonya Başbakanı Donald Tusk, seçim sonuçlarını Moskova için “hayal kırıklığı”, Kiev için ise “rahatlama” olarak değerlendirdi.

REKLAM

Polonya Başbakanı ve Avrupa Birliği Konseyi (AB) eski Başkanı Donald Tusk, Fransa seçimlerinin ikinci turunda lider parti olarak ortaya çıkan sol görüşlü Yeni Popüler Cephe'nin (NFP) sosyal medya hesabından kutlama yaptı.

Tusk, “Paris'te coşku, Moskova'da hayal kırıklığı, Kiev'de rahatlama var. Varşova'da mutlu olun yeter” diyen Tusk, Rusya'nın aşırı sağla bağlarının ve Fransa'nın Ukrayna'ya desteğinin seçim sonuçlarıyla garanti altına alındığını ima etti.

Çıkış anketlerine göre aşırı sağcı Ulusal Ralli Partisi (RN) üçüncü sırada yer alıyor.

RN lideri Jordan Bardella, seçimleri kazanması halinde Fransız askerlerini Ukrayna'ya göndermeyeceğini vurguladı. Seçimlerin ilk turundan birkaç gün önce televizyonda yayınlanan tartışmada Bardella, “Rus emperyalizminin Ukrayna gibi müttefik bir devleti yutmasına” izin vermeyeceğini söylerken, Başbakan olması halinde Ukrayna'ya Fransız askeri göndermeyeceğini de vurguladı. Bakan. Bakan.

Bardella'nın açıklamaları, Mayıs ayında Başkan Emmanuel Macron'un, Rusya'nın ön cepheyi ihlal etmesi halinde Fransız birliklerini Ukrayna'ya göndermeyi reddetmediği yönündeki açıklamalarına karşı açık bir azarlama niteliğindeydi.

Tartışmaya Halk Cephesi ittifakı adına katılan Sosyalist Parti (PS) lideri Olivier Faure, koalisyonunun Ukrayna'ya asker gönderilmesine karşı olduğunu ancak ülkeye uzun menzilli füze gönderilmesine karşı çıkmayacağını vurguladı. .

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde ülkede aşırı sağa verilen desteğin artması nedeniyle Fransa'nın siyasi gidişatına ilişkin şüphelerin arttığı Brüksel'de seçim sonuçları büyük önem taşıyor.

Koalisyon hükümeti ya da yeni bir birlikte yaşama olasılığıyla karşı karşıya kalan AB, Fransa'nın Birlik içindeki rolünün ne yönde değişeceğini merak ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking