Güncel Haberler

Lübnan Nasrallah’ın konuşması öncesi diken üstünde; Hizbullah İsrail’e savaş ilan edecek mi?

Beklentilerin, uyarıların, tehditlerin, endişelerin ve korkuların gölgesinde Hizbullah lideri Nasrallah İsrail’e cephe açacak mı? Bazılarına göre bu, Hasan Nasrallah’ın İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den alacağı ‘izne’ bağlı.

REKLAM

Lübnan merkezli Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah, Cuma günü İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin bir açıklama yapacak. Analistlere göre Nasrallah’ın söyledikleri, çatışmanın yayılıp yayılmayacağını ve seyrini belirleyebilir.

Orta Doğu ülkesi Nasrallah’ın konuşması nedeniyle gerginlik yaşıyor.

Bölge sakinleri ve askeri uzmanlar, Nasrallah’ın İsrail’e yönelik saldırıların arttığına dair bir açıklama yapması halinde bunun bölgedeki gerilimi tamamen raydan çıkarabileceğinden endişe duyduklarını söylüyor.

İran destekli Hizbullah ile İsrail arasındaki çatışmalar son haftalarda sınırda yoğunlaştı. Ancak iki taraf geniş çaplı bir topyekun savaşa girmedi.

Örgüt, çatışmalarda şu ana kadar 47 savaşçısının kaybedildiğini bildirirken, İsrail tarafı ise 6 askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Çatışmalarda en az 6 sivil de hayatını kaybetti.

Bazıları Nasrallah’ın Cuma günkü konuşmasıyla Güney Lübnan’daki destekçilerini daha yoğun bir çatışmaya hazırladığına inanıyor.

Pek çok kişi, geçmişte olduğu gibi olası bir savaşın hayatlarını alt üst etmesinden endişe ediyor.

Ülkenin güneyi tarihsel olarak İsrail saldırılarından (1985 ile 2000 arasındaki 15 yıllık işgal döneminde) Lübnan’ın diğer bölgelerine göre çok daha fazla zarar görmüştür.

Örgüt hakkında konuşmaktan korktuğu için soyadını vermeyen ve Güney Lübnan’da yaşayan Muhammed, “Nasrallah’ın destekçileri arasında bile İsrail’le geçmişte ve şimdi sadece güneyin savaştığını düşünenler var” dedi. dedi.

Ayrıca Muhammed, onların (toplum olarak) henüz savaşa hazır olmadıklarını belirtti.

Artan ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, “Hamas’ı ortadan kaldırana kadar” Gazze’ye saldırmayı bırakmayacağını söylüyor.

Bazı analistler Nasrallah’ın İsrail’i hedefini yeniden gözden geçirmesi konusunda uyarıyor olabileceğini belirtiyor.

Carnegie düşünce kuruluşunun Orta Doğu ofisinde Lübnan uzmanı olan Mohannad Hajj Ali, “Hizbullah’ın bu savaşı varoluşsal bir çatışma olarak gördüğünü düşünüyorum” dedi. diyor ve ekliyor:

“İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki Hamas’ı yok etme hedefine ulaşması halinde, o zaman geri döneceğini ve ‘Hizbullah tehdidi’ olarak gördüğü şeye karşı harekete geçeceğini düşünüyorlar.”

Suriye iç savaşında Beşar Esad’ın yanında yer alan ve Sünni Arap dünyasında sert tepkilere yol açan Nasrallah’ın eski popülaritesini yeniden kazanması zor görünüyor.

Öte yandan Esad, İran’dan gelen silahların Suriye üzerinden Hizbullah’a ulaşmasına izin verdi.

Bazıları Nasrallah’ın artık Gazze’deki savaşı Suriye’deki zarar görmüş imajını düzeltmek için bir “fırsat” olarak görebileceğini söylüyor.

El Cezire’ye konuşan Hac Ali, “Sahne Nasrallah’a ait” dedi. değerlendirmesini yaptı.

REKLAM

Ayrıca Hac Ali şunları söyledi: “Dünya çapında milyonlarca Arap Nasrallah’ın konuşmasını izleyecek. Bölgede öfkesini ve çaresizliğini ifade edebilen tek liderin, tehditle karşı karşıya olan Filistinlileri desteklemek için harekete geçeceğini söylediğini duyacaklar. dell ‘sürgün Gazze’de.” dedi.

Bu arada diğer Lübnanlı Sünni savaşçılar da İsrail’i hedef almak için Hizbullah’la işbirliği yapıyor.

Yıllardır siyasi ve mali krizin pençesinde olan Lübnan’da hükümetin Hizbullah’a karşı pek bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Öte yandan Lübnanlıların kaygılarına rağmen ülkede yaşayan Filistinli mülteciler, Hizbullah’ın İsrail’e yönelik saldırılarını yoğunlaştırmasını istediklerini ve Nasrallah’ın konuşmasında buna izin verebileceğini söylüyor.

Hizbullah, 2006 yılında İsrail’in Gazze merkezli silahlı gruplarla çatışmasına karışmıştı ve durum daha sonra İsrail ile Hizbullah arasında 33 gün süren ve çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bir savaşa dönüştü.

REKLAM

Peki beklentilerin, uyarıların, tehditlerin, endişelerin ve korkuların gölgesinde Hizbullah lideri Nasrallah İsrail’e cephe açacak mı?

Bazılarına göre bu, Hasan Nasrallah’ın İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’den alacağı sinyale ve ‘izne’ bağlı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking