Güncel Haberler

Kanada’da öğrenciler, üniversitelerinin İsrail bağlantılı şirketlerden çekilmesi için açlık grevinde

Guardian’ın haberine göre, üniversitenin internet sitesinde yer alan belgelere göre İsrail’e savaş uçağı satan Lockheed Martin ile Fransız havayolu ve savunma şirketi Safran gibi şirketlerde yatırımları bulunan McGill Üniversitesi öğrencileri açlık grevine başladı. haftalar önce.

Öğrenciler, üniversitenin uzun süredir devam eden bir grev yoluyla İsrail bağlantılı şirketlere yatırdığı 20 milyon dolarlık yatırımı geri çekmesini talep ediyor.

Açlık grevinin 35. gününde olan öğrenci Rania Amine, “McGill Üniversitesi bize başka seçenek bırakmadı çünkü barışçıl protestoları, öğrenci gruplarının kampüste gerçekleştirdiği eylemleri görmezden geliyor” dedi. Dedi.

Üniversite bu aşırı eylem tarzını benimsemekten dolayı kendisini suçlu buldu; Bunun kendilerini sağlıklarını ve hayatlarını riske atmaya ittiğini belirten Amine, şöyle konuştu: “Okul ücretlerimizi bu şekilde yatırım yapmak için kullanmalarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu onlara anlatmak istedik.” dedi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, eyleme katılan öğrencilerin durumundan endişe duyulduğu belirtildi.

“McGill, üniversite politikası ve yasalar çerçevesinde ifade özgürlüğü hakkına ve toplanma özgürlüğüne saygı duyuyor. Biz defalarca (protestocu öğrencilerle) doğrudan görüşme teklifinde bulunduk. Şu ana kadar reddetmelerine rağmen teklifimiz hala geçerli.” Söylendi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking