Güncel Haberler

İsrail, Husiler’in Kızıldeniz’de Türkiye’den yola çıkan bir gemiye el koyduğunu duyurdu

İsrail, olayı uluslararası deniz güvenliği açısından sonuçları olan bir “İran terör eylemi” olarak nitelendirdi.

REKLAM

İsrail, Husilerin Kızıldeniz’de Türkiye’den kalkan bir yük gemisine el koyduğunu duyurdu.

Açıklamada, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’in güneyinde İngilizlere ait olan ve Japonlar tarafından işletilen bir ticaret gemisine el koyduğu belirtildi.

Hükümet olayı, uluslararası deniz güvenliği açısından sonuçları olan bir “İran terör eylemi” olarak nitelendirdi.

“Gemide İsrailli yoktu”

İsrail başbakanlığından yapılan açıklamada Binyamin Netanyahu, “Bu, İran’ın özgür dünyanın vatandaşlarına karşı saldırganlığının arttığını temsil eden ve küresel nakliye yollarının güvenliği açısından uluslararası sonuçları olan bir başka İran terör eylemidir” dedi. Söylendi.

“Gemi Türkiye’den Hindistan’a doğru yola çıktı”

İsrail ordusu ayrıca şunları ifade etti: “Kızıldeniz’in güneyinde, Yemen yakınlarında bir ticaret gemisinin Husiler tarafından kaçırılması, küresel sonuçları olan çok ciddi bir olaydır. İsrailliler dışında çeşitli milletlerden sivillerin hizmet verdiği gemi, Türkiye’den Hindistan’a. Bu bir İsrail gemisi değil.” Paylaşıldı.

Husi beyanı

Öte yandan geçtiğimiz hafta İran destekli Husilerin sözcüsü, İsrail’e ait, İsrail’in işlettiği ve bayrağını taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını açıklamıştı.

Kaçırmadan önceki sabah Husi askeri sözcüsü Yahya es Seri, grubun Telegram kanalında İsrail şirketlerinin sahip olduğu veya işlettiği veya İsrail bayrağını taşıyan tüm gemileri hedef alacaklarını söyledi.

Olayı değerlendiren ABD’li bir savunma yetkilisi, “Durumun farkındayız ve yakından takip ediyoruz” dedi.

Hamaney: İsrail, Hamas’ın savaşında başarısız oldu

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney Pazar günü yaptığı açıklamada, İsrail’in Hamas’a karşı savaşında bir “yenilgiye” uğradığını ve bunun “bir gerçek” olduğunu söyledi.

Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’nin başkent Tahran’daki karargahında yaptığı konuşmada Hamaney, şunları söyledi: “Siyonist rejimin (İsrail’in) Gazze’deki yenilgisi bir gerçektir. İlerleyerek hastanelere veya insanların evlerine girmek bir zafer değildir, çünkü zafer karşı tarafı yenmek anlamına gelir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking