Güncel Haberler

İran’da seçimi Pezeşkiyan kazandı – Son Dakika Haberleri

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, Bakanlık binasındaki seçim merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oy sayma işleminin tamamlandığını duyurdu.

Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkeze yayılan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanıldığını belirten İslami, Pezeşkiyan'ın ise 16 milyon 384 bin 403 oy aldığını söyledi. Sonuç olarak Pezeşkiyan'ın oyu yüzde 53,7 oldu.

İslami, muhafazakar Said Celili'nin 13 milyon 538 bin 179 oy aldığını belirtti. Celili'nin oyu yüzde 44,4'te kaldı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılım oranı yüzde 49,8 oldu.

Mesud Pezeşkiyan kimdir?

Reformcu siyasetçi Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te Mahabad şehrinde Türk-İranlı bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi ve Türk kimliğinden duyduğu gururu her fırsatta dile getirdi.

Soyadı Farsça'da “Doktorlar” anlamına gelen Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1980-1988 yılları arasında İran-Irak Savaşı'nda hem savaşçı hem de sağlık görevlisi olarak görev yaptı.

1985 yılında genel tıp kursunu tamamlayan Pezeshkiyan, savaşın ardından eğitimine Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde genel cerrahi alanında uzmanlaşarak devam etti.

1993 yılında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde kalp cerrahisi alanında ihtisas yapan Pezeşkiyan, 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde rektörlük yaptı.

Eşini ve oğlunu trafik kazasında kaybetti

Pezeşkiyan, 1994 yılında eşi Fatma Mecidi'yi ve bir çocuğunu trafik kazasında kaybetti. Geriye kalan iki oğlu ve bir kızını tek başına büyüttü ve bir daha evlenmedi.

Pezeshkian'ın kaybı ve fedakarlığına ilişkin bu hikaye, onu şefkatli ve dirençli bir figür olarak gören İran toplumundaki pek çok kişinin sempatisini ve saygısını kazandı.

Pezeshkian'ın siyasi hayatı, 1997 yılında eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde sağlık bakanı yardımcılığına atanmasıyla başladı. Daha sonra 2001 yılında Hatemi döneminde Sağlık Bakanı olarak atandı ve 2005 yılına kadar bu görevi sürdürdü.

Ülkede 2008 yılında yapılan genel seçimlerde Tebriz'den milletvekili olarak parlamentoya girmeyi başaran Pezeşkiyan, o tarihten bu yana Tebriz'i temsilen beş dönem görev yaptı.

Pezeshkian, hükümetin muhalefete yönelik tutumuna yönelik sert eleştirilerden kaçınmadı. 2009 Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasında yaşanan olaylar sonrasında Meclis'te güvenlik güçlerinin müdahalesini eleştiren bir konuşma yapan Pezeşkiyan, muhafazakar milletvekilleriyle gerginlik yaşadı.

2013 İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışan ancak daha sonra adaylığından çekilen Pezeşkiyan, 2016 yılında 4 yıl boyunca İran parlamentosunun başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı. Bu dönemde nükleer anlaşmayı ve Batı ile iyi ilişkileri savundu.

Pezeşkiyan'ın 2021 seçimlerine adaylığı Anayasayı Koruma Kurulu tarafından reddedildi. 1 Mart'ta yapılan parlamento seçimlerinde Tebriz milletvekili olarak yeniden Meclis'e girdi.

Mahsa Emini'nin vefatından sonra yaptığı açıklamalar

Eylül 2022'de İran'da Mahsa Emini adlı genç bir kadının polis nezaretindeyken hayatını kaybetmesinin ardından devlet televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Pezeshkian, kadınlara yönelik zorunlu örtünme yasasından kaynaklanan müdahalelerin durumu daha da kötüleştirdiğini ve durdurulması gerektiğini söyledi. .

Pezeşkiyan, “Biz çocuklarımızın iffetli olmasını istiyoruz ama bu davranışları onları dinden uzaklaştırıyorsa bu yönteme devam etmemeliyiz” dedi. dedi.

Ekonomi ve adaletle ilgili sorunları çözeceğine söz verdi

Eski cumhurbaşkanları Muhammed Hatemi ve Hasan Ruhani ile eski Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'ten açık destek alan Pezeşkiyan, seçim kampanyalarında ülkedeki “etnik ve mezhepsel ayrımcılık” ve zorunlu örtünme sorununu vurguladı. Ekonomi ve adaletle ilgili sorunları çözeceğine söz verdi.

İnternet yasaklarının büyük ölçüde kaldırılacağının sözünü veren Pezeşkiyan, iç ve dış politikada büyük reformlar yapılması ve Batı ile ilişkilerin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Pezeshkian, 2005'ten sonra İran'da cumhurbaşkanı seçilen ilk reformcu isim oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking