Güncel Haberler

İbn-i Sina bin yıl önce önerdi! Bu meyveyi yiyen doktor yüzü görmüyor

İslam dünyasının önemli alimleri arasında yer alan İbn-i Sina’nın tarifleri ve önerileri yüzyıllardır büyük ilgi görüyor. Kitabında hastalıklar için doğal gıdaların şifalarını yazan İbn-i Sina, birçok sağlık sorununa da reçeteleriyle çözüm bulmuş. İbn-i Sina’nın bütün meyvelerden daha besleyici dediği bu meyveyi tüketen hastalıklardan korunuyor.

Birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilen doğal şifa kaynağı dikenli incir Akdeniz ve Ege bölgesinde yaygın olarak yetişiyor. Yüksek C ve A vitamini içeren dikenli incir, folik asit ve B12 açısından da oldukça zengin bir meyvedir.

Yaklaşık 40 ile 60 kalori arasındaki dikenli incir, günlük lif ihtiyacının %20’sini karşılıyor ve yüksek antioksidan içeriyor. Dikenli incir, depresyon ve stresten uzaklaşmanızı destekliyor.

Bağırsakların çalışmasını düzenliyor ve kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırıyor. Hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları da önlüyor. Kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucu etkisi vardır.

dikenli incir 3

Kolesterolün dengelenmesine de yardımcı olur. Dikenli incirin kan şekerini düzenleyici etkisi vardır.

DİKENLİ İNCİRİN CİLDE FAYDALARI

Dikenli incir düzenli tüketildiği taktirde cildin mat görüntüsünü önlüyor.
Kırışıklıkları azaltıyor ve cildi nemlendiriyor.

Dikenli incirin yaprakları kaynatıldığında jelimsi bir yapı ortaya çıkıyor. Bu yapı cilt bakım ürünü olarak kullanılıyor.

dikenli incir 1

Dikenli incir yaprağı, saçların sağlıklı uzamasına da yardımcı oluyor.

Diyet listelerinin de favori besini olan dikenli incir, yüksek lif içeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaratıyor.

dikenli şncir 22

Ayrıca gebeler için de doktor kontrolünde yenmesi önemlidir. Anne adaylarında alerjik reaksiyon gelişebilir.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Bursa açıklarında 4 metrelik köpek balığı! Yüzdürerek getirdilerBursa açıklarında 4 metrelik köpek balığı! Yüzdürerek getirdiler
İşte en beğenilen siyasetçiler! İlk sıradaki isim damgasını vurduİşte en beğenilen siyasetçiler! İlk sıradaki isim damgasını vurdu
Çocukların karnına şiş batırıp, zikir yapmışlardı! Gözaltına alındılarÇocukların karnına şiş batırıp, zikir yapmışlardı! Gözaltına alındılar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking