Güncel Haberler

Haksız yere 20 yıl yatan Avustralyalı annenin cezası resmen bozuldu

Dört çocuğunu öldürmekle ve 20 yıl hapisle suçlanan Avustralyalı bir annenin mahkumiyeti resmen bozuldu.

REKLAM

Avustralya’da bir temyiz mahkemesi, jürinin dört çocuğunu öldürmekten suçlu bulduğu bir kadına ilişkin tüm mahkûmiyet kararlarını bozdu.

Ancak şu anda 56 yaşında olan Kathleen Folbigg adında bir kadın 20 yıl hapis yattı. Folbigg Haziran ayında serbest bırakıldı ancak mahkûmiyeti bozulmadı.

Duruşmada mahkumiyet kararının bozulmasının ardından bir açıklama yapan Folbigg, gözyaşları içinde şunları söyledi: “Çeyrek asırdır bana inanmayanların düşmanlığıyla karşılaştım. Her türlü istismara maruz kaldım. Bir gün burada ismimin temize çıkabilmesini umuyordum ve dua ediyordum.” dedi.

Çocuklarının doğal sebeplerden öldüğünü defalarca açıklamaya çalıştığını ancak mahkemenin dinlemediğini iddia eden Folbigg, şunları söyledi: “Sistem çocukların aniden, beklenmedik bir şekilde ve yürek parçalayıcı bir şekilde ölebileceğini ve öldüğünü kabul etmek yerine beni suçlamayı seçti.”

Temyiz mahkemesi, delillerin ışığında çocukların doğal sebeplerden öldüğüne karar verdi.

Avukatı Rhanee Rego, hukuk ekibinin hapishanede geçirdiği yıllar için eyalet hükümetinden “büyük tazminat talep edeceğini” söyledi.

Folbigg uzun süredir medya tarafından Avustralya’nın “en kötü kadın seri katili” olarak tanımlanıyor ve etiketleniyor.

çocukların ölümü

Kathleen Folbigg’in ilk oğlu Caleb 1989’da doğdu ve 19 gün sonra öldü.

İkinci oğlu Patrick, 1991 yılında 8 aylıkken öldü. İki yıl sonra kızı Sarah 10 aylıkken öldü ve 1999’da Folbigg’in dördüncü kızı Laura 19 aylıkken öldü.

Savcılar, anne Kathleen Folbigg’in çocuklarını boğduğunu söyledi. Folbigg 2003 yılında suçlu bulundu ve 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak 2018’de her iki kızın da ani ölümlerine neden olabilecek CALM2 genetik varyantını taşıdığına dair kanıtlar keşfedildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking