Güncel Haberler

Görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan atandı

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hafize Gaye Erkan’ın istifasıyla boşalan TCMB başkanlığına Fatih Karahan’ı atadı. Atama kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 6564 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 35. maddesi uyarınca görevden alındı. 375 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2. maddesi. 3.

TCMB’nin Başkanlığına, 6658 sayılı Kanun’un 25’inci maddesi uyarınca Başkan Yardımcısı Fatih Karahan atandı. 1211 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2, 3 ve 7’nci maddeleri. 3.

TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan kim?

Merkez Bankası’nın internet sitesine göre, 1982 yılında Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Karahan, ekonomi alanında yüksek lisans ve doktora eğitimini 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde tamamladı.

Kariyerine 2012 yılında New York Federal Reserve Bank’ta ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar bu kurumda işgücü ve ürün piyasası araştırmaları başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı profesör olarak da çalışan Karahan, 2022 yılında Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’un baş ekonomisti seçildi.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking