Güncel Haberler

Finlandiya’dan sonra Estonya da Rusya’yı göçmenleri silah olarak kullanmakla suçladı

İçişleri Bakanı Laanemets, göçmenlerin Estonya sınır kapılarına “planlı bir şekilde ve 7-11 kişilik gruplar halinde” geldiğini ve Rus sınır muhafızlarının, geri itilen göçmenleri tarama cihazıyla görüntülediğini söyledi.

REKLAM

Estonya İçişleri Bakanı, Rusya’yı, güvenliği baltalamak ve ülke nüfusunu istikrarsızlaştırmak amacıyla göçmenleri sınırına getirmek için “karma saldırı operasyonuna” katılmakla suçladı.

Estonya İçişleri Bakanlığı, geçen Perşembe gününden bu yana çoğunluğu Somali ve Suriye’den olmak üzere yaklaşık 30 göçmenin Narva sınır kapısından Estonya’ya girmeye çalıştığını söyledi. Hiçbirinin sığınma talebinde bulunmadığı, tamamının reddedildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Lauri Laanemets, Reuters’e bir sözcü aracılığıyla Estonya’nın sınır geçişlerini kapatmaya ve “Rusya’dan gelen göç baskısının artması” durumunda göçmenlerin resmi dış kapılardan girmeye çalışmasını engellemeye hazırlandığını söyledi.

“Maalesef, Rus sınır yetkililerinin ve belki de diğer kurumların olaya dahil olduğuna dair pek çok gösterge var. Açıkçası, Avrupa’nın doğu sınırında devam eden göçmenlere yönelik baskı, hibrit bir saldırı operasyonu.”

Estonya’nın komşusu Finlandiya Salı günü yaptığı açıklamada, Rus yetkililerin son iki hafta içinde çoğunluğu Yemen, Somali, Suriye ve Irak’tan olmak üzere 500’den fazla mültecinin gelişine muhtemelen doğrudan dahil olduğunu söyledi.

Kremlin, Rusya’nın kasıtlı olarak yasadışı göçmenleri Finlandiya sınırına ittiğini yalanladı ve Rus sınır muhafızlarının görevlerini kurallara uygun olarak yerine getirdiğini söyledi.

Laanemets, göçmenlerin Estonya sınır kapılarına “planlı bir şekilde ve 7-11 kişilik gruplar halinde” geldiğini, Rus sınır muhafızlarının göçmenleri önceden ayarlanmış bir kayıt cihazıyla geri itilirken görüntülediğini söyledi.

Bakan, videonun birkaç saat içinde Rus medyası tarafından yayınlandığını açıklayarak, Estonyalı sınır muhafızlarının Rus meslektaşlarına, Avrupa Birliği’ne giriş belgeleri olmayan kişilerin geçişini durdurma yönündeki talebinin dikkate alınmadığını da sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği’nden sınır korumasına destek

Avrupa Birliği’nin sınır koruma kurumu Frontex, sınırların güvenliğine yardımcı olmak için takviye olarak Finlandiya’ya düzinelerce memur ve ekipman göndereceğini duyurdu.

Ülkeye gelen göçmen akışının arkasında Rusya’nın olduğuna dair şüpheler üzerine Frontex Perşembe günü yaptığı açıklamada, 50 sınır muhafız memuru ve diğer personelin yanı sıra devriye arabaları ve ek ekipmandan oluşan “önemli bir takviye” beklediğini ve bu kişilerin hazır olacaklarını söyledi. mümkün olur olmaz. gelecek hafta.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking