Güncel Haberler

Erkekler için cilt bakım ipuçları – SAĞLIK

ERKEKLERİN SAĞLIKLI CİLT BAKIM RUTİNİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN 6 İPUCU Her insanın zevki ve giyim zevki farklı olduğu gibi cilt tipi de farklıdır. Cilt bakımında herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Birisi için iyi olan diğeri için iyi olmayabilir. Sahip olduğunuz cilt tipinden emin olmanız ve buna göre krem ​​ve losyon seçmeniz son derece önemlidir. Cildinizde sivilceye neden olan veya cildinizi yağlandıran ürünleri tercih etmenize gerek yok değil mi? Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Doç. Cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiği konusunda Prof. Dr. Tuğba Özkök Akbulut 6 öneride bulundu.Günümüzde giderek daha fazla erkek sağlıklı, daha genç görünen bir cildin peşinde; Bu makale, erkeklerin cilt bakımı rutinlerini değerlendirmelerine ve vücutlarındaki en büyük organın bakımını nasıl yapmaları gerektiği konusunda daha fazla bilgi edinmelerine olanak sağlayacak veriler sunmaktadır. Erkek ve kadın cildi arasında önemli farklılıklar olsa da (örneğin, erkeklerin cildi kadınlarınkinden daha kalındır), etkili bir cilt bakımı planının temel unsurları her iki cinsiyet için de aynı kalır.Cilt tipleri:Hassas cilt: Herhangi bir ürünü kullandıktan sonra cildinizde tahriş veya yanık hissedebilirsiniz.Normal cilt: Normaldir, hassas değildir.Kuru cilt: Pullu, kaşıntılı veya pürüzlüdür.Yağlı cilt: Parlak ve yağlıKombinasyon cildi: Bazı alanlar kuru, bazıları ise yağlıdır. Cilt tipinizi anlamak, cildinize nasıl bakım yapacağınızı öğrenmenize ve sizin için doğru cilt bakım ürünlerini seçmenize yardımcı olacaktır.Erkeklerin Sağlıklı Cilt Bakım Rutinini Geliştirmek için 6 İpucu

  1. Ürün etiketlerini ve içeriklerini göz önünde bulundurun: Seçeceğiniz cilt bakım ürünleri cilt tipinize uygun olmalıdır. Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, gözenekleri tıkamayacakları için “yağsız” veya “komedojenik olmayan” yazan temizleyicileri ve nemlendiricileri arayın. Hassas bir cildiniz varsa, yumuşak, “koku içermeyen” ürünler kullanın; çünkü koku içeren ürünler cildinizi tahriş edebilir ve kurutabilir. Ancak “kokusuz” olarak etiketlenen bazı ürünler bile cildinizi tahriş edebilecek maskeleyici kokular içerebilir.
  2. Yüzünüzü her gün ve özellikle fiziksel aktiviteden sonra yıkayın: Yüzünüzü yumuşak bir temizleyici ve ılık (sıcak değil) suyla yıkayın; çünkü sıradan sabunlar genellikle cildinizi kurutabilecek sert maddeler içerir.
  3. Tıraş tekniğinize dikkat edin: Bazı erkekler çok bıçaklı tıraş makineleriyle yetinebilir ve ciltlerini çok sık tıraş edebilirler. Sık sık jilet çarpması, jilet yanığı veya batık tüylerle karşılaşıyorsanız, bunun yerine tek veya çift bıçaklı bir tıraş makinesi kullanın ve tıraş sırasında cildinizi gergin tutmayın. Tıraştan önce cildinizi ve saçınızı yumuşatmak için ıslatın. Nemlendirici bir tıraş kremi kullanın ve tüylerin uzama yönünde tıraş edin. Her kullanımdan sonra tıraş makinesini durulayın ve tahrişi en aza indirmek için beş ila yedi tıraştan sonra bıçağı değiştirin.
  4. Cildinizi her gün nemlendirin: Nemlendirici, suyu ciltte hapsederek çalışır. Bu, ince çizgilerin görünümünü azaltmaya ve cildinizin daha parlak ve genç görünmesine yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için, banyodan, duştan veya tıraştan hemen sonra cildiniz hala nemliyken yüzünüze ve vücudunuza bir nemlendirici uygulayın.
  5. Cildinizi düzenli olarak kontrol edin: Kaşınan, kanayan veya renk değiştiren yeni lekeler veya benler genellikle cilt kanserinin uyarı işaretleridir. Şüpheli noktalar fark ederseniz dermatoloğa görünmek için randevu alın. 50 yaşın üzerindeki erkeklerde, cilt kanserinin en ölümcül türü olan melanom gelişme riski genel popülasyona göre daha yüksektir. Ancak erken teşhis edilirse cilt kanserinin tedavisi oldukça kolaydır.
  6. Güneş koruyucuyu her zaman açık havada kullanın: Kırışıklıklara, yaşlılık lekelerine ve hatta cilt kanserine yol açabilecek güneş hasarlarını önlemeye yardımcı olmak için dışarı çıkmadan önce saç deriniz, kulaklarınız, boynunuz ve dudaklarınız da dahil olmak üzere cildinizin güneşe maruz kalan tüm bölgelerine güneş koruyucu uygulayın. En iyi koruma için, SPF’si 30 veya daha yüksek olan, suya dayanıklı, geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın ve her iki saatte bir veya yüzme veya terlemeden hemen sonra yeniden uygulayın. Ayrıca gölge arayarak ve hafif, uzun kollu gömlekler, pantolonlar, geniş kenarlı şapka ve mümkünse UV koruyucu güneş gözlüğü gibi güneşten koruyucu giysiler giyerek de cildinizi koruyabilirsiniz. Güneşten en etkili şekilde korunmak için ultraviyole koruma faktörü (UPF) etiketi olan giysileri tercih edin.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking