Güncel Haberler

Ekvador’da cezaevlerinde rehin alınan 136 gardiyan ve idari görevli serbest bırakıldı

Uyuşturucu mafyası patronlarından “Fito” lakaplı Jose Adolfo Macias’ın hapishaneden kaçmasının ardından cezaevlerinde isyan çıktı ve ülkede olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

REKLAM

Ekvador’daki hapishane isyanlarında rehin alınan 136 gardiyan ve idari çalışanın serbest bırakılacağı açıklandı.

“Fito” lakaplı mafya uyuşturucu patronu Jose Adolfo Macias’ın hapishaneden kaçmasının ardından ülkede huzursuzluk başladı ve olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Polis tarafından yayınlanan görüntülerde, çoğu gözyaşları içinde olan gardiyanların bitkin göründüğü ve serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra meslektaşları tarafından karşılandıkları görülüyor.

Güney Amerika ülkesinin başkanı Daniel Noboa, serbest bırakılma haberini sosyal platformda yaptığı bir paylaşımla kutladı

“Tüm gözaltı merkezlerinde gözaltına alınan gardiyanların ve idari personelin serbest bırakılmasını sağlayan silahlı kuvvetlerin, ulusal polisin ve SNAI’nin vatansever, profesyonel ve cesur çalışmalarını tebrik ediyorum.”

Cumartesi günü erken saatlerde 24 gardiyan ve 17 idari çalışanın da aralarında bulunduğu 41 rehine serbest bırakıldı.

Kriz, ülkenin en güçlü uyuşturucu kaçakçılığı çetelerinden biri olan “Los Choneros”un lideri Macias’ın Guayaquil’deki hapishaneden kaçmasıyla tetiklendi.

Kaçmasının ardından en az beş cezaevinde isyanlar ve güvenlik güçlerine yönelik saldırılar çıktı.

Noboa’nın ülke genelinde 60 günlük olağanüstü hal ve gece sokağa çıkma yasağı ilan etmesinden bu yana Pazartesi gününden bu yana yüzlerce askeri ve polis Fito’yu yakalamak için görevlendirildi.

Yetkililer, sokaklara yayılan şiddet olaylarında aralarında sivillerin, gardiyanların ve polislerin de bulunduğu en az 19 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking