Güncel Haberler

Arjantin Devlet Başkanı Milei: Kemer sıkma önlemleri kaçınılmaz çünkü para yok

Arjantin’in 12. cumhurbaşkanı 53 yaşındaki Javier Gerardo Milei, Arjantinlilerin durumunun kısa vadede daha da kötüleşeceğini söyledi

REKLAM

Arjantin’de seçimleri kazanan Javier Milei yemin etti. Milei ilk konuşmasında “para olmadığı için” ekonomik durumun kısa vadede kötüleşebileceğini söyledi.

Milei, Parlamento önünde toplanan binlerce destekçisinden oluşan kalabalığa seslendi.

Milei konuşmasında sıkı bir kemer sıkma programının kaçınılmaz olacağını belirterek, şunları söyledi: “Bunun alternatifi yok çünkü para yok. Kısa vadede durumun daha da kötüleşeceğini biliyoruz. Ancak bunun meyvelerini göreceğiz. çabalarımız .”

53 yaşındaki Javier Gerardo Milei, Arjantin’in 12. cumhurbaşkanı oldu ve başkanlık kuşakını taktı.

Yıllarca televizyon polemikçisi olarak tanınan ekonomist Milei, sadece iki yıl içinde Arjantin siyaseti üzerinde sarsıcı bir etki yarattı.

2021’de milletvekili seçilen Milei, son 20 yıldır dönüşümlü olarak iktidarda olan merkez sol ve sağ Peronist bloklardan uzaklaşarak kendi hareketini başlattı.

19 Kasım’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Ekonomi Bakanı Sergio Massa’ya karşı oyların yüzde 55,6’sını alarak kazandı.

Latin Amerika’nın üçüncü büyük ekonomisi olan ancak kronik enflasyon, yapısal borç ve yoksullukla boğuşan Arjantin, acı verici düzenlemelere hazırlanıyor.

Milei geçtiğimiz günlerde ilk yasa paketini sunmak için yakında Parlamentoyu olağanüstü bir toplantıya çağıracağını duyurdu.

Ancak alınacak ilk tedbirler konusunda belirsizlik devam ediyor. Aşırı değerlenen pesonun devalüe edilmesi, bütçe kesintileri ve parasal kısıtlamaların alınacak ilk tedbirler arasında yer alacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking