Güncel Haberler

Amerika kıtasının en büyük hapishanesini yapmışlardı! El Salvador’da cinayetler yüzde 70 azaldı

Silahlı çetelere karşı geniş çaplı bir mücadele yürüten Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin Mart 2022’de ilan ettiği olağanüstü hal başarılı oldu. Adalet ve Güvenlik Bakanı Gustavo Villatoro, yaptığı açıklamada, El Salvador’da cinayet oranının geçen yıl yaklaşık yüzde 70 azaldığını, bir önceki yıl 495 olan cinayet sayısının geçen yıl 154’e düştüğünü söyledi.

Bu istatistiğin 100 bin kişi başına 2,4 cinayet oranı anlamına geldiğini belirten Villatoro, bu cinayet oranının Kanada hariç Amerika kıtasındaki en düşük oran olduğunu ifade etti.

40 BİN KİŞİYE CEZAEVİ

Resmi verilere göre El Salvador’da 2021 ve 2020’de binden fazla, 2019’da ise 2 binden fazla cinayet işlendi. Mart 2022’de ülkede ilan edilen olağanüstü hal ile güvenlik güçlerinin tutuklama ve hızla hapse atmasına izin verildi. şüpheli çete üyeleri
Resmi verilere göre, OHAL’in yürürlüğe girmesinden bu yana güvenlik güçleri 75.000 civarında şüpheli çete üyesini tutuklamış, 7.000’ini ise serbest bırakmıştır.

El Salvador’da çetelere karşı yürütülen savaşta tutuklanan çok sayıda insan nedeniyle dev bir hapishane inşa edildi ve 1 Şubat 2023’te açıldı. 40 bin kişi kapasiteli cezaevi, Amerika kıtasının en büyük cezaevi olarak biliniyor. (İHA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Akşener'den dikkat çeken açıklama: Akşener’den dikkat çeken açıklama: “Yaşasın sıkıntı”
Çocuklara müstehcenlik, taciz... 19 ilde operasyonÇocuklara müstehcenlik, taciz… 19 ilde operasyon
Seçmen listeleri askıya alındı, seçime katılacak partiler belli oldu!Seçmen listeleri askıya alındı, seçime katılacak partiler belli oldu!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking