Güncel Haberler

ABD: İsrail, Gazze’de sivilleri koruyamadı, ‘uluslararası hukuku ihlal etmiş olabilir’

ABD, İsrail'in Gazze'deki savaşta muhtemelen sivilleri korumada başarısız olduğunu, ancak savaş devam ederken gerektiği gibi soruşturma yapmadığını açıkladı.

REKLAM

Washington yönetimi, İsrail'in Gazze'de ABD tarafından sağlanan silahları kullanmasının uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğini açıkladı.

ABD'nin müttefikinin Hamas'a karşı savaşında sivilleri koruyan uluslararası hukuku ihlal ettiği sonucuna varacak “makul” kanıtlar bulmak, Biden yönetiminin bu konuda şimdiye kadarki en güçlü açıklamasıydı. Bu açıklama Kongreye sunulacak bir raporun özeti olarak yayımlandı.

Raporda, İsrail'in ABD yapımı silahlara “önemli bağımlılığı” göz önüne alındığında, bu silahların İsrail güvenlik güçleri tarafından uluslararası insani hukuk kapsamındaki yükümlülükleriyle veya “en iyi uygulamalarla” “tutarsız” durumlarda kullanıldığına inanmanın “makul” olduğu belirtiliyor. Sivillere verilen zararı azaltmak için.”

Başkan Joe Biden'ın kongredeki Demokratları tarafından öne sürülen türünün ilk örneği olan değerlendirme, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere yaklaşık 35.000 Filistinlinin ölümüne yol açan yedi ay süren hava saldırıları, kara çatışmaları ve yardım kısıtlamalarının ardından geldi.

Raporda, İsrail ordusunun sivillere verilen zararı en aza indirecek deneyim, teknoloji ve bilgi birikimine sahip olduğu belirtiliyor ancak “yüksek düzeyde sivil kayıpları da dahil olmak üzere sahadaki sonuçlar, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin bunları her durumda etkili bir şekilde kullanıp kullanmadığı konusunda önemli soruları gündeme getiriyor. ” .”

İsrail'den eleştiri

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, en yakın müttefiki ABD'nin artan eleştirilerine meydan okudu.

Sözcülerinden biri İsrail'in “yaklaşık 14.000 sivili” öldürdüğünü söyledi ancak sivillerin canlı kalkan olarak kullanılması nedeniyle bunun Hamas'ın hatası olduğunu iddia etti.

Uluslararası insan hakları grupları ve eski devlet ve askeri yetkililer, akademik uzmanlar ve diğerlerinden oluşan gayrı resmi bir grup tarafından yapılan bir analiz, bir düzineden fazla İsrail hava saldırısının, savaş ve insani hukuk ihlallerine ilişkin güvenilir kanıt oluşturduğunu söylediklerine değindi.

Hedefler arasında insani yardım konvoyları, sağlık çalışanları, hastaneler, gazeteciler, okullar, mülteci merkezleri ve uluslararası hukuk kapsamında geniş korumaya sahip diğer yerler yer alıyor.

31 Ekim'de Gazze'de bir apartmana düzenlenen ve 106 sivilin öldüğü bildirilen saldırı gibi birçok saldırıda öldürülen sivil sayısının, herhangi bir askeri hedefin değeriyle orantısız olduğunu savundular.

İsrail ise tüm ABD yasalarına ve uluslararası yasalara saygı duyduğunu, güvenlik güçlerinin suiistimal iddialarını araştırdığını ve Gazze'deki operasyonunun Hamas'tan geldiğini söylediği varoluşsal tehditle orantılı olduğunu savunuyor.

Büyük ölçüde İsrail'in Gazze'de gıda ve yardıma erişimi kısıtlaması nedeniyle artan Filistinli kayıpları ve kıtlığın başlaması, iç ve dış eleştirilerin artmasına yol açtı. Biden'ın şiddetli muhalefetine rağmen Netanyahu'nun Refah'taki askeri saldırıyı hızlandırma sözü vermesiyle gerilim daha da arttı.

Donald Trump'a karşı zorlu bir seçim yarışının ortasında kalan Biden, Demokratların İsrail'e saldırı silahları sevkiyatını durdurması yönünde baskıyla karşı karşıya kalırken, Cumhuriyetçiler onu İsrail'e verdiği destekte tereddüt etmekle suçluyor.

Geçtiğimiz günlerde Demokrat yönetim, İsrail'in bir milyondan fazla Filistinlinin yaşadığı Refah şehrine saldırı tehdidinde bulunması nedeniyle 3 bin 500 bombanın sevkiyatını engelleyerek İsrail'e askeri yardım şart koşmak için ilk adımı attı.

Şubat ayında yayınlanan bir başkanlık direktifi, Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının, İsrail'in ABD tarafından sağlanan askeri teçhizatı kötüye kullandığına ilişkin her türlü güvenilir raporu veya iddiayı değerlendirmesini ve buna göre Kongre'ye rapor vermesini gerektiriyordu.

Yönerge ayrıca İsrail'in Gazze'de açlıktan ölmek üzere olan sivillere insani yardım ulaştırılmasını engelleyip engellemediğinin bildirilmesini de gerektiriyordu.

Muhalifler, ABD'nin İsrail'e karşı alacağı bir kararın, onların Hamas ve diğer İran destekli gruplara karşı çabalarını baltalayacağını söyledi. İsrail'e yönelik eleştiriler, Biden'ın askeri yardımı sınırlaması yönündeki baskıyı artırabilir, Netanyahu hükümetiyle ilişkileri gerebilir ve yaklaşan seçimlerde İsrail yanlısı seçmenlerin desteğini tehlikeye atabilir.

Beyaz Saray, incelemeyi Demokrat milletvekilleri ve Senatör Bernie Sanders'ın İsrail'e silah sevkiyatını sınırlama yönündeki çağrılarına yanıt olarak başlattı.

REKLAM

ABD'li ve BM yetkilileri, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana uyguladığı gıda kısıtlamalarının Gazze'nin kuzeyinde ciddi bir kıtlığa yol açtığını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking