Güncel Haberler

ABD, Filistinlilerin Gazze’den sürülmesini savunan İsrailli bakanlara tepki gösterdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sağcı koalisyonunun önde gelen isimlerinden Maliye Bakanı Smotrich, Gazze’deki Filistinlilere kuşatma altındaki bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

REKLAM

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli bakanlar Bezalel Smotrich ve Itamar Ben-Gvir’in Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini öneren son açıklamalarını “kışkırtıcı ve sorumsuz” olarak nitelendirerek eleştirdi.

İsrail 1948’de kurulduğunda, Filistinlilerin evlerinden kalıcı olarak sürülmesi ve kitlesel mülksüzleştirilmesi, Arap dünyasında bir tür travmaya neden oldu. Bakanların son açıklamalarının, İsrail’in gelecekte devlet kurmak istediği topraklardan Filistinlileri sürmek istediği yönündeki korkuyu yeniden alevlendirmesinden korkuluyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sağcı koalisyonunun önde gelen isimlerinden Maliye Bakanı Smotrich, Gazze’deki Filistinlilere kuşatma altındaki bölgeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir ayrıca Gazze’deki savaşın “Gazzelileri göçe teşvik etmeye odaklanma fırsatı” sunduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Bu söylem provokatif ve sorumsuzdur. Başbakan dahil İsrail hükümeti tarafından bu tür açıklamaların İsrail hükümetinin politikasını yansıtmadığı defalarca ve tutarlı bir şekilde bize söylendi.” “derhal son verilmeli.”

Açıklamada, “Gazze’nin Filistin toprağı olduğu ve öyle kalacağı, Hamas’ın gelecekte bölgeyi kontrol etmeyeceği ve hiçbir terör grubunun İsrail’i tehdit edemeyeceği konusunda açık, tutarlı ve net olduk” dedi.

Smotrich’in aşırı sağcı Dini Siyonizm Partisi İsrail’deki yerleşimci topluluğunun desteğini kazanarak Netanyahu’nun bir yıl önce altıncı dönem başbakan olması için ihtiyaç duyduğu çoğunluğu elde etmesine yardımcı oldu.

Ben-Gvir’in önceki açıklamaları, İsrailli bakan ve müttefiklerinin tüm Filistinlilerden “intikam almak” istediğini söyleyen ABD Başkanı Joe Biden’ı rahatsız etmişti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking