Güncel Haberler

ABD Başkanı Biden: Gazze’de açlıktan ölen çok sayıda masum insan var, bu son bulmalı

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’yi “Meksika’nın başkanı” olarak nitelendiren Joe Biden, şunları söyledi: “Meksika Devlet Başkanı Sisi ilk başta Gazze’ye insani yardımın gitmesi için kapıyı açmak istemedi ama ben onu ikna ettim.” Dedi.

REKLAM

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının “çok abartıldığını” belirterek, “Gazze’de açlıktan ölen çok sayıda masum insan var, buna son verilmeli” dedi. Dedi.

Biden, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi Gazze Şeridi’ne müdahalenin aşırı olduğuna inanıyorum” dedi. Dedi.

Biden ayrıca Suudi-İsrail ilişkilerini normalleştirmek, Filistinli sivillere yönelik insani yardımı artırmak ve Hamas tarafından kaçırılan rehineleri serbest bırakmak için çatışmaya geçici bir ara verilmesi için bastırdığını söyledi.

Başkan Joe Biden, Gazze Şeridi’ne daha fazla insani yardım göndermek için bölge ülkeleriyle defalarca görüştüğünü ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu bu konuda ikna etmeye çalıştığını söyledi.

Mısır lideri Abdülfettah el-Sisi için “Meksika Devlet Başkanı” tabirini kullanan Joe Biden, şunları söyledi: “Meksika Devlet Başkanı Sisi ilk başta insani yardımın geçişine kapıyı açmak istemedi, onu ikna ettim, Bibi’yi ikna ettim (Netanyahu) “Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için var gücümle çalışıyorum. Gazze’de açlıktan ölen çok sayıda masum insan var. Başı belada olan ve ölen çok sayıda masum insan var ve bunun sona ermesi gerekiyor.” dedi.

İsrail ile Hamas arasındaki esir değişimi konusunda anlaşmaya varmak için yoğun çaba gösterdiğini belirten Biden, şunları söyledi: “Ben de tutuklu ateşkesi konusunda anlaşmaya varmak için yoğun çaba harcıyorum ve bölgedeki çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde duraklatılması için çalışıyorum. Gazze Şeridi. Gazze”. Tarama.” dedi.

Biden’ın Netanyahu hükümetine yönelik bugüne kadarki en sert eleştirilerinden biri olan açıklamalar, ABD başkanının İsrail’e düşmanlıkları durdurması yönünde baskı yapma konusunda artan iç baskı altında olduğu bir dönemde yapıldı.

ABD başkanı, İsrail saldırılarının henüz yeni başladığı bir dönemde Filistinli sivillerin ölümlerini “savaşın bedeli” olarak tanımlayan açıklamalar yapması nedeniyle sert bir şekilde eleştirildi.

İsrail, Hamas üyelerinin 7 Ekim’de güney İsrail’de 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin alması sonrasında saldırılara başladı.

Gazze merkezli Sağlık Bakanlığı, 27.000’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünün doğrulandığını ve binlercesinin hâlâ enkaz altında kaldığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking