Güncel Haberler

AB Biontech-Pfizer’in Omicron varyantlarıyla mücadele için uyarlanmış aşısını onayladı

Bu haberin orjinalinin yayınlandığı dil İngilizce

Avrupa Komisyonu, sonbahar ve kış aylarında yapılması beklenen aşılama kampanyaları öncesinde ‘önemli bir kilometre taşına’ ulaşıldığını duyurdu

Avrupa Komisyonu BionTech-Pfizer’in Covid-19 aşısının yeni Omikron XBB.1 koronavirüs alt varyantına karşı uyarlanmış versiyonunu onayladı.

REKLAM

Yapılan açıklamada “Aşı; yetişkinler, çocuklar ve 6 aydan büyük bebekler için ruhsatlandırılmıştır. Bu aşı hastalıkla mücadelede bir başka önemli kilometre taşıdır” denildi ve bunun üçüncü güncelleme olduğunu hatırlatıldı.

‘Comirnaty’ ticari adıyla kullanılan aşının güncellemesinin, mevcut baskın ve yeni ortaya çıkan varyantlara karşı “bağışıklığın genişliğini arttırması” bekleniyor.

Komisyon, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) tavsiyelerini takiben, aşılanması gereken 5 yaş ve üzeri yetişkin ve çocukların “Covid-19 aşılama geçmişlerine bakılmaksızın tek bir doz almaları gerektiğini” de sözlerine ekledi.

İzin, üye devletlere sonbahar-kış aşılama kampanyasına hazırlanmaları için zaman tanımak amacıyla EMA tarafından yapılan bir incelemenin ardından geldi.

Avrupa yürütme organından yapılan açıklamada, BioNTech-Pfizer ile Mayıs 2023’te imzalanan sözleşmede yapılan değişikliğin, üye devletlerin önümüzdeki yıllarda yeni Covid-19 varyantlarına uyarlanmış aşılara erişiminin devam etmesini sağlayacağı da belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking